Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi

SAÇ DÖKÜLMESİNDE PRP TEDAVİSİ

 

PRP, “platelet rich plasma” nın kısaltması olup kan pulcukları yönünden zengin kan sıvısı anlamına gelmektedir. Kişinin damarından alınan kanın, özel bir ayrıştırma işleminden sonra, kan pulcukları içeren kısmının tekrar aynı kişiye enjekte edilmesi işlemidir. Kan pulcukları ( Trombosit) denilen hücrelerin içlerinde çok sayıda doku hasarını onarıcı ve iyileştirici büyüme faktörü vardır.  PRP ile uygulama yapılan alana çok fazla sayıda büyüme faktörü verilir. Böylece dokuda kanlanma artar, büyüme faktörleri hücre onarımı ve varsa yaralı dokuların iyileşmesini sağlar.

Saç PRP’si Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

PRP, saç dökülmesi tedavisinde dökülmeyi durdurmak ve saç tellerini canlandırmak amacıyla kullanılır. Ayrıca saç ekimi sonrasında da iyileşme süresini hızlandırmak için de kullanılır. PRP enjeksiyonu ile zayıflamış saç kökleri uyarılır, saç kılları canlanır, kalınlaşır ve gürleşir. Saç ekimi sonrası PRP tedavisi ile ekim yapılan alanda kanlanma artar ve dolayısıyla ekilen saç köklerinin canlı kalma oranı artar.

Hangi Tip Dökülmelerde PRP Tercih Edilir?

  • Uzun süreli yaygın saç dökülmesi
  • Strese bağlı saç dökülmesi
  • Mevsimsel saç dökülmesi
  • Erkeklerde saç dökülmesi
  • Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi
  • Metabolik sebeplere bağlı saç dökülmesi
  • Doğum sonrası saç dökülmesi

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

Doktor tarafından damarınızdan özel tüplere kanınız alınır. Alınan kan;kan pulcuklarından zengin kanın sıvı kısmı elde edilebilmesi için santrifüj işlemine tabi tutulur.Hazırlanan PRP çok ince iğnelerle enjeksiyon şeklinde saç köklerine verilir. Uygulama ortalama 20 dakika sürmektedir. Seans sayısı ortalama 4-8 seans olmakla birlikte, kişiden kişiye ve tedavi türüne göre değişebilmektedir. Tek başına veya mezoterapi ve dermapen ile kombine edilerek uygulanabilir.