Aşırı terleme derdi olanların dostu BOTOKS !

Terleme, vücut ısısının ayarlanması için sıcak soğuk havalarda gerekli bir mekanizmadır. Fizyolojik terleme ihtiyacı dışında gelişen ve günlük hayatımızı önemli ölçüde etkileyen aşırı terleme durumuna “hiperhidroz” denir. Bu durum ter bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanır.

Aşırı terlemenin tedavisi için ne yapılabilir?

En sık kullanılan tedavilerden biri botoks uygulamasıdır. Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemeleri için uygulanmakla birlikte vücutta terleme olan her noktaya uygulanabilmektedir. Öncelikle terlemenin yoğun olduğu bölgeleri belirlemek amacıyla test uygulanır.  Daha sonra uygulamanın yapılacağı bölge uyuşturucu bir kremle uyuşturulur. Hayalet iğne denilen çok ince uçlu iğneler yardımıyla derinin 1mm altına uygulama yapılır. İşlem yaklaşık 30 dakika kadar sürer. Uygulamadan 2 hafta sonra terlemenin durması beklenir. 2 hafta sonra yapılan kontrolde terlemenin devam ettiği noktalar olduğu takdirde ek doz uygulaması yapılır.

Botoks’un terlemeyi önleyici etkisi nereden gelir?

Botoks, sinirlere etki ederek ter bezlerinden ter üretimini  önler. Uygulamadan sonra etki birkaç gün içinde ortaya çıkar ve 6-10 ay kadar devam eder.

Botoksun terlemede koku giderici özelliği de var mıdır?

Botoks sonrasında uygulama yapılan bölgede aşırı terleme engelleneceğinden ter kokusu da ortadan kalkacaktır.