MEZOTERAPİ

Mezoterapi, cildin dermis denilen kollajen ve elastik liflerden zengin orta tabakasına, cildin ihtiyacı olan ürünleri enjeksiyon yöntemiyle uygulamaktır.Mezoterapi, cilt kalitesine artırmaya yönelik olan ve üst tabakaları hedefleyen bir uygulamadır. Ürünler,çok küçük iğneler yardımıyla cildin depo tabakasına yapılarak uzun süre etkinlik sağlanır. Kremlerin emilimi ve etkisi sınırlı iken mezoterapide böyle bir durum söz konusu değildir.

Mezoterapide enjekte edilecek ürünler kişinin cildi muayene edildikten sonra ihtiyaca göre seçilir. İhtiyaca göre tek bir ürün veya karışımlar yapılabilir. Mezoterapi ile cilde hyaluronik asit, vitaminler, aminoasitler, büyüme faktörleri, somon DNA gibi daha pek çok ürün enjekte edilebilir.

Mezoterapi kimlerde tercih edilir?

Cildin nem ihtiyacını karşılamak,

Ciltteki yaşlandırıcı etkileri tamir etmek,

Anti-aging (yaşlanma karşıtı) ürünleri vererek cildin elastikiyetini sağlamak,

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve cilt kalitesini arttırmak

Ciltte canlılık, parlaklık elde etmek ve lifting sağlamak

Leke problemi olan ciltlerde leke açıcı ilaçlar kullanmak

Saç dökülmesini azaltmak ve saç kılının kalitesini ve sağlamlığını artırmak

Mezoterapi uygulaması nasıl yapılır?

Öncelikle doktorunuz tarafından cildiniz muayene edilir ve enjekte edilmesi gereken ürünler belirlenir. Ardından uygulama yapılacak alana (yüz, boyun, dekolte, el…) uyuşturucu krem sürülür. Oldukça ince iğneler ile derinin orta tabakasına mezoterapi ürünleri verilir. İşlem sonrası enjeksiyon yerlerinde oluşan minik kabarcıklar birkaç saat içinde dağılır.

 Mezoterapi uygulaması kaç seans yapılır?

Uygulama yapılan bölgeye, cildin durumuna, kişinin yaşına göre uygulamalar 1-3 hafta aralıklarda 4-8 seans şeklinde planlanır.

 Mezoterapi diğer işlemlerle kombine uygulanabilir mi?

Mezoterapi cildin üst tabakasına yönelik bir işlemdir. Mezoterapi; PRP, dermapen, altın iğne, lazer gibi uygulamalarla kombine edildiğinde çok daha iyi sonuçlar alınır. Cildin alt tabakalarına uygulanan dolgu ve kas içine uygulanan botoks ile birlikte uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Mezoterapi işlemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Birçok sayıda iğne deliği olacağından yüze antibiyotikli krem ve güneş koruyucu uygulanır. İşlem sonrası 24 saat makyaj yapılmaması, banyo-hamam-sauna-deniz-havuz vb ortamlardan uzak durulması, cildin enfeksiyon kaynağı olabilecek ortamlardan korunması önerilir.

Mezoterapi kimlere uygulanamaz?

Uygulama yapılacak cilt alanında enfeksiyonu bulunan, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olan kişilere uygulama yapılamaz.