Kupa tedavisi nedir?

Kan aldırmadan uygulanan küçük bir kabın kullanımıyla cildin yüzeyine vakum oluşturularak yapılan geleneksel bir tedavi şeklidir. Bu yöntemde amaç belirli bölgelere vakum uygulayıp kan akışını hızlandırarak toksinlerin atımının sağlanmasıdır. Ayrıca vakumlama sonrası oluşan morarma sayesinde, vücut sahip olduğu tüm yapıcı ve iyileştirici maddeleri o bölgeye yönlendirir. Tüm kas, eklem ve sinir yapıları tazelenerek sağlıklı bünyeye kavuşması sağlanır. Vücudun özel noktalarına uygulanan tedavi yöntemi olduğundan konusunda uzman olan hekimi tarafından yapılması gerekir.

Kupa tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

  • Hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmek için,
  • Kas-iskelet sistemi ağrılarında,
  • Romatizma ve kireçlenmeye bağlı ağrılarda,
  • Solunum enfeksiyonları
  • Artrit ve fibromiyalji (kulunç) kaynaklı eklem ağrıları
  • Migren ve gerilim tipi baş ağrılarında,
  • Uyku bozukluklarında,
  • Sindirim sistemi hastalıklarına bağlı bulantı, kusma, kabızlık gibi durumlarda,
  • Sebebi açıklanamayan yorgunluk durumlarında kullanılmaktadır.

Kupa tedavisinin kas spazmında etkisi nasıl oluşur?

Kupa tedavisi, özellikle kas spazmı olarak bilinen rahatsızlıklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Uzun süre çalışan veya kasılan kasların içinde yüksek miktarda laktik asit birikir ve bu madde yorgunluğa neden olur. Bu tedaviyle sertleşen bölgelerde kan dolaşımı artırılarak laktik asit uzaklaştırılır ve idrar yolu ile atılır.

Kupa tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle, kupa tedavisinin işin uzmanı olan bir hekim tarafından yapılması gerekir. Çünkü bu tedavi belli noktalara (akapunktur noktaları) uygulandığında başarı şansı artar. Diğer türlü zarar verebilir. Kupa tedavisinde kupa kapatmadan önce kupa kapatılacak belirlenmiş yerlere yağ sürülüp vakum işlemi yapılmasıdır.

Kupa Tedavisi Noktaları nerelerdir?

Kupa tedavisi noktaları hastanın rahatsızlığına göre, tedavi edilecek bölgeye göre doktor tarafından belirlenir. Genellikle sırt bölgesindeki akupunktur noktalarına yapılan bu tedavi, bazen boyun bölgesine bazen ise baş bölgesine uygulanabilir. Geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olan akupunktur tedavisi noktaları ile aynı noktalara uygulanır.

Kupa tedavi süresi nedir?

Kupa tedavisi uygulaması 10-20 dakika arasında değişir.