AKUPUNKTURLA MİGREN VE BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ

 

Baş ağrısı en sık görülen sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alıyor. Genel olarak bayanlar erkeklerden daha çok baş ağrısı çekiyor. Baş ağrısı yaşayanların %50’si rahatsızlığının sebebini bilmiyor.

Genel olarak baş ağrılarını iki ana grupta sınıflandırabiliriz.

  1. Primer Başağrıları: Tespit edilen veya gösterilebilir herhangi bir yapısal hastalıkla ilişkisi olmayan süregen ağrılardır.
    * Migren
    * Gerilim başağrıları
    * Günlük süregen başağrıları
    * Cluster (küme) başağrıları
  2. Sekonder Başağrıları:Vücutta herhangi bir yapısal hastalığa bağlı olarak ortaya çıkar.örneğin kafa travmasına bağlı, beyin kanamasına bağlı, beyin tümörlerine bağlı,…v.b..

 

Akupunktur

1- Her tür migren ve diğer damarsal baş ağrılarında,
2- Gerilim ( kas kasıntısı ) baş ağrılarında,
3- Sinüzit ( akut veya kronik ) baş ağrılarında,
4- Boyun kireçlenmelerine bağlı baş ağrılarında.

Akupunktur ile migren tedavinin en iyi yönü, migren hastalığının kalıcı olarak iyileşebilmesidir, Zira migren ağrı kesici ilaçlarla geçici sürelerle geçip hafiflese bile tekrarlamaktadır. Akupunktur migren baş ağrılarında geçici değil kalıcı iyileşme sağlayabilmektedir.

Seanslar hastanın migren hikâyesine ve hastanın durumuna göre planlanmaktadır. Genellikle ilk hafta 2-3 seans olarak tedaviye başlanır. Toplamda seans sayısı 8-10 seans olacak şekilde tedaviye devam edilir. Tedavi tamamlandıktan sonra yılda iki kez özellikle de mevsim geçişlerinin olduğu dönemlerde hatırlatma seanslarının uygulanması önerilir.